Lady Godiva Tablosu

Lady Godiva Tablosu
  • 0
  • 106
  • 17 Ağustos 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

TABLOLAR ve ÖYKÜLERİ: Lady Godiva Tablosu

Nasıl ki çoğu şarkının, türkünün ya da şiirin bir yaşanmış hikâyesi varsa, bazı ünlü tabloların da bir hikâyesi vardır. Zaten sanat dediğimiz olgu, sanatçıyı etkileyen olayların, onun akıl süzgecinden damıtılarak imgeleminde yeniden onun bakışı ve görüşü ile bize yansıması hali değil midir?

Belki bazı yerlerde alttaki resim ve heykele rastlamışsınızdır. At üstünde çıplak, utangaç bir kadın…Bu güzel kadının adı Lady GODİVA.

Hikâyeye göre: “Lady Godiva, hem sadakatin, hem başkaldırının, hem tutkunun, hem şefkatin hikayesidir. Halk 11. yüzyıl’da İngiltere Coventry’de uygulanan ağır vergilerden isyan halindedir. Vergileri arttıran Lord Leofric’in eşi Lady Godiva halktan yana tutum alır. Eşini vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır. Lady’nin ısrarından rahatsız olan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapar. Lady Godiva’nın at sırtında, sadece saçlarına sarınarak, Coventry sokaklarını boydan boya geçmesi koşuluyla vergi yükünü azaltacaktır. Lady Godiva’nın buna cesaret edemeyeceğine inanan Lord eşinin baskılarını bu şekilde kıracağını düşünür. O an geldiğinde, Lady Godiva atının üzerinde vakur ve kendinden emin olarak geçişini yapar. Bu durumu öğrenen halk, dükkanlarını kapatır evlerine girer. Lady’nin onuruna kimse sokağa adımını atmaz, hiçbir pencerenin perdesi aralanmaz. Lady’nin bu cesur davranışı karşısında, ona duydukları derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterirler. Lord Leofric eşine verdiği sözü tutar, vergileri, indirir. Bu olaydan sonra Lady Godiva’nın cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok sanatçıya ilham kaynağı olur.”

Peki böyle bir sıra dışı hikâyenin içinde kocasına rağmen kararlılık gösteren, karşı çıkan, direnen özveri ve anne şefkati ile halkının yanında olan Godiva’nın mı,

Bu asil davranışın karşısında, böylesine asil bir karşılık veren onurlu halkı mı,

Yoksa hırsını, mevki ve statüsünü göz ardı ederek, üstelik bir kadın gücüne boyun eğme pahasına, vergileri düşüren lordun davranışını mı takdir etmeliyiz? Ben işin içinden çıkamadım doğrusu…

Betül Ünveren

**🌀**

Herbert Sanat Galerisi ve Müzesi’nde bulunan John Collier tarafından yapılmış Lady Godiva adlı yağlıboya resmi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir