İlişkilerin Karanlık Kuyuları

İlişkilerin Karanlık Kuyuları
  • 0
  • 129
  • 25 Ekim 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İLİŞKİLERİN KARANLIK KUYULARI

Bütüncül bir tıp doktoru ve aile/birey danışmanı olarak uzun meslek yaşamımda sayısız hasta ve danışan gördüm.

İnsanları doktora getiren nedenlerin yalnızca dile getirilen veya gözle görülen yakınmalardan ibaret olmadığını bildiğim için, her zaman perdenin arkasına bakmaya, onları hasta eden gerçek nedenleri bulmaya çalıştım.

Perdenin arkasındaysa en sıklıkla, ihmalkâr ya da baskıcı anne babalara, zor çocukluk yıllarına, cinsel tacize, özgüveni yerle bir eden öğretmenlere, rekabeti körükleyen eğitim sistemine, erkek egemen toplumun kadını olduğu kadar erkeği ve çocukları da mundar eden gelenek ve göreneklerine, uyumsuz insanlarla ilişki ve evliliklere, sorunlu akrabalara, zorba patron ve iş arkadaşlarına rastladım.

Kişilik bozukluklarının ve ilişkilerde yaşanan açık ya da örtülü şiddetin, zihinsel ve bedensel hastalıkların çok önemli bir nedeni olduğunu gördüm.

Bireyi maruz kaldığı şiddet konusunda bilinçlendirmek yerine,  öne çıkan yakınmalarını yalnızca ilaçlarla bastırmaya kalkışmanın yarardan çok zarar verdiğine defalarca şahit oldum.

Aileden topluma, kurumlardan devlete uzanan şiddet üzerine çeviri olmayan, Türkçe yazılmış, kolay anlaşılır bilimsel kaynakların yetersizliğinden dolayı, ihtiyaç duyanlara önerecek nitelikte kitaplar bulmakta zorlandım ve bu konuda farkındalık yaratacak bir kitap yazmanın gerekli olduğunu gördüm.

Ülkemizin yanı sıra Japonya, Kanada, İngiltere, ABD ve Çin’de sürdürdüğüm uzun eğitim hayatım ve toplumun her kesiminden hasta ve danışanlarımla kazandığım mesleki tecrübelerimin ışığında, üç yıl süren yoğun bir çalışma ile “Şiddetin Gölgesinde İlişkilerin Karanlık Kuyuları” kitabını tamamladım.

Bu kitabı yazarken temel motivasyonum sizlere, kültürümüzle uyumlu örneklerle kendinizi, yaşadığınız veya yaşattığınız şiddeti anlatan etkin bir kaynak kazandırmak oldu!

“İlişkilerin Karanlık Kuyuları” tıp, psikoloji ve sosyoloji alanlarından, güncel bilimsel bilgiler içeren bir tanı kitabıdır!

Doğru tanı koymadan doğru tedavi olanaksızdır!

Kitapta ilişkilerde yaşanan şiddet çeşitlerinin yanı sıra, şiddet eğilimine yol açan ve saldırgana boyun eğmeyi kolaylaştıran kişilik biçim ve bozukluklarını da bulacaksınız.

“İlişkilerin Karanlık Kuyuları”, Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri eğitim ve kültür dünyamıza katkılarıyla tanınan, 94 yıldır Türkiye’nin en köklü ve saygın yayınevlerinden biri olarak bizlere çok değerli kitaplar kazandıran İnkılâp Yayınevi tarafından yayınlandı.

Yayın sürecinde mükemmeliyetçilik sınırlarını zorlayan titizliğime yüreklerini açarak kitabımızın yolculuğunu başlatan başta İnkılâp Yayınevi yönetim kurulu başkanı Aren Şenorkyan olmak üzere, Ercan İstiklal’e, yayın ekibinden Gülşen İşeri, Günnur Aksakal, Mehmet Bozkurt, Gilas Coşkun, Ayça Ateş, Orkun Galolar’a, adlarını henüz bilmediğim değerli grafikerlere, matbaacılara, dağıtımcılara ve kitabı size ulaştıran tüm emekçilere çok teşekkür ederim.

Kitabımı eşime ve torunuma adadım, halkımıza armağan ediyorum.

Yararlı olması, toplumumuzu kasıp kavuran şiddet fırtınasını yavaşlatması dileğiyle…

Doç. Dr. Şafak Nakajima
www.safaknakajima.com
Radyo Şiirce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir